Čas čítania:4 Minúta, 35 Druhý

Maribor, druhé mesto Slovinska, je fascinujúce staré mesto známe svojou zaujímavou vínnou kultúrou a prírodnými zdrojmi, ktoré zostávajú nedotknuté napriek tomu, že sa nachádza v blízkosti mestského ruchu. Ak hľadáte zaujímavú destináciu, ktorá ešte len čaká na preskúmanie a objavenie, toto slovinské mesto je tým najlepším miestom. 

Horské mesto Maribor leží vo Východných Alpách a môže sa pochváliť rozsiahlym dedičstvom v oblasti vinárstva. Toto miesto môže svojim hosťom ponúknuť veľa vzrušujúcich a napínavých vecí, nech už sú vaše preferencie akékoľvek.

Ak sa niekedy budete túlať ulicami Mariboru, tu sú najlepšie aktivity, ktoré by ste mali počas svojho pobytu vyskúšať:

Obdivujte staré mesto 

Staré mesto Mariboru s úžasnou architektúrou, elegantnými námestiami a peknými úzkymi uličkami je tým najlepším miestom na pokojnú popoludňajšiu alebo rannú prechádzku. Obdivujte rôzne architektonické epochy, ktoré akoby sa tu stretávali, od gotického lesku katedrály v Maribore, barokovej veľkoleposti hradu v Maribore až po stredoveké vodné veže a budovu súdu.

Maribor, Slovinsko
Maribor je druhé najväčšie mesto v Slovinsku

Ak si chcete najlepšie vychutnať pokojnú a uvoľnenú atmosféru starého mesta, môžete si dať šálku kávy na jednej z krásnych terás s výhľadom na atraktívny Hlavný trh alebo hlavné námestie. 

Navštívte najstarší vinič na svete 

Mnohé mestá na svete sú možno známe ako najlepší výrobcovia vína, ale v Maribore je niečo, čo v iných mestách nenájdete. Nie je to nič iné ako vinič, ktorý má už 400 rokov, čo z neho robí oficiálne najstarší vinič na celom svete. Nachádza sa v starom meste, ktoré je prepojené so stredovekým domom Starej vinice. Vstúpte dovnútra a pri ochutnávke sa dozviete viac o histórii výroby vína v regióne. 

Najstaršia vínna réva na svete, Maribor
Najstaršia vínna réva na svete sa nachádza v lokalite Maribor

Spoznajte miestne múzeá

V roku 2012 bol Maribor vyhlásený za Európske hlavné mesto kultúry, čo nebolo žiadnym prekvapením vzhľadom na to, že toto miesto ponúka veľa možností pre návštevníkov, ktorí sú veľkými fanúšikmi iných kultúr. Regionálne múzeum sídli v zámku a ponúka výstavy od zbierok pohľadníc až po výtvarné umenie.

Múzeu fotografie, Maribor
Múzeum fotografie v Maribore

Skutočným stredobodom však nie je nič iné ako nádherne vymaľovaná Rytierska sieň, ktorá má hneď vedľa krásnu lodžiu. V Múzeu fotografie je vystavených viac ako 1 100 fotoaparátov, projektorov a filmových kamier. 

Prechádzka po okolí 

Maribor je jedinečný svojou blízkosťou k nepoškodenej prírode. Namiesto mestského parku pripomína otvorený Mestský park les, vďaka čomu je ideálnym miestom na dlhé prechádzky pozdĺž troch rybníkov, pikniky s vetvami starých stromov ako tieňom a pozorovanie rôznych živočíchov zblízka v miestnom akváriu a teráriu. Posuňte svoje vonkajšie dobrodružstvo na úplne novú úroveň tým, že sa vyveziete lanovkou Pohorska Vzpenjaca mimo mesta a pokocháte sa malebnými výhľadmi na širšie Pohorie.

YouTube video
Najlepšie miesta na návštevu v Maribore

Pozrite si jedinečnú architektúru na vlastné oči 

Starý most s veľkolepým oceľovým oblúkom bol postavený v roku 1913 a slúžil ako klasická súčasť krajiny mesta. Ak hľadáte dokonalé miesto na fotografovanie, Starý most je presne taký. 

Užite si skvelý čas na festivaloch 

Mesto Maribor každoročne koncom júna organizuje Festival výpožičiek. Počas dvoch týždňov sa v ňom predstavia operné, divadelné, džezové, baletné, tanečné a klasické hudobné predstavenia. Vystúpili tu už Ray Charles, James Brown a BB King.

Ďalším obľúbeným podujatím je Street Food Market, ktorý sa koná od 29. do 31. augusta. Zhromažďuje viac ako 400 pouličných predajcov jedál, kde si návštevníci môžu vychutnať jedinečnú ochutnávku. 

Vyberte sa na cyklotúru

Na bicykli sa dostanete pozdĺž rieky Drávy do pohoria Pohorje a prejdete pastierskou krajinou s občasnými zastávkami v slávnych mestách Fala a Ruse. Pri plánovaní cyklistického výletu si môžete pomôcť mapou. 

Doprajte si lahodnú slovinskú kuchyňu 

Žiadna návšteva Mariboru nie je úplná bez kulinárskej prehliadky. Ak chcete začať svoju gastronomickú prehliadku, vyberte sa najprv do Malca Mimogrede. Malca Mimogrede je ideálnym miestom na návštevu, kde môžete ochutnať regionálne víno a miestne jedlá. Jedálny lístok pozostávajúci z piatich jedál sa mení každý týždeň. Nenechajte si ujsť príležitosť ochutnať žlikrofi. Ide o tradičné slovinské knedle plnené zemiakmi.

Reštaurácia Mak je známa tým, že je bez menu a ponúka prekvapivé interpretácie miestnej kuchyne. Reštaurácia Mak, ktorá posúva hranice kulinárskeho sveta, je s pomocou šéfkuchára Davida Vacka zaručeným klenotom pomalého stravovania. Táto reštaurácia bez menu kombinuje neočakávané chute inšpirované miestnou kuchyňou.

Ak máte obmedzený rozpočet, nemusíte sa obávať, pretože v Okrepčevalnici Šiš, známej pouličnej predajni jedla, si vždy môžete kúpiť chutné grilované mäso. Na tomto mieste si môžete dať aj hamburger alebo čevapčiči, tradičnú balkánsku špecialitu, ktorá sa podobá kebabu. Toto miesto pouličného stravovania vám určite dodá dávku mäsa tými najzaujímavejšími spôsobmi.

Pokiaľ ide o neskoré raňajky, raňajky a všetko medzi tým, Piaf ponúka širokú škálu palaciniek, sendvičov a vajec. 

Zastavte sa v miestnych remeselných obchodoch

Ak máte chuť na ručne vyrábané a miestne veci, ARTmijeMAR v samom srdci starého mesta ponúka širokú škálu suvenírov od viac ako 200 slovinských remeselníkov. Dizajnérka Bojana Kovačić Zemljic prevádzkuje butik s ručne vyrábanými šperkami E2RD Gallery, ktorý sa v súčasnosti stáva vychádzajúcou hviezdou na slovinskej remeselníckej scéne. 

Užite si noc v baroch, kde to žije 

Čo hovoríte na strešnú párty? LUFT 360° je najlepší strešný bar v meste so skvelým výberom nápojov a dobrou náladou. Piranha Cocktail Bureau s kvalitnými kokteilmi, ponukou zloženou z 277 druhov destilátov a útulnou terasou pri rieke je najlepším miestom na módny drink na záver večera. Ak chcete ochutnať miestne vína, môžete zájsť do vinárne LeVino, kde môžete obdivovať štýlový dizajn a serióznu kolekciu slovinských vín. 

Počas návštevy Mariboru určite vyskúšajte niektoré alebo aj všetky spomínané aktivity.

Z rovnakej kategórie: