Čas čítania:2 Minúta, 46 Druhý

Ostrov Vir je ostrov, ktorý je súčasťou 300 ostrovov v súostroví Zadar, taktiež je jedným z 1186 ostrovov nachádzajúcich sa v Chorvátskom Jadrane.

Ostrov Vir na prvý pohľad

Ostrov leží v mori  Vir v severozápadnej oblasti Dalmácie. Je 20. v zozname najväčších chorvátskych ostrovov a na 8. mieste v súostroví Zadar. Dĺžka jeho pobrežia činí 10,12 km , s povrchom 22,38 km, pričom najširšia časť je 4,25 km.

Most, ktorý sa tiahne cez Shellows Privlaka, spája Vir s pevninou
Cez prístavný most na ostrov Vir

Dĺžka pobrežnej čiary ostrova je 31,43 km. Zadar a Vir sú od seba vzdialené 26 km a námornou cestou približne 15 NM. Od roku 1976 spája ostrov Vir s pevninou most, ktorý vedie cez úžiny Privlaka a umožňuje ostrovu stať sa neoddeliteľnou súčasťou pevniny.

Podnebie

Návštevníci ostrova môžu využiť skvelú infraštruktúru, ktorú ponúka moderná cestná sieť, a zároveň zažiť tradičnú atmosféru ostrova. Vir má stredomorské podnebie. Na ostrove je krásnych 2 450 slnečných hodín ročne inými slovami okolo 300 dní nádherného slnečného svitu, čo z neho robí vynikajúcim cieľom i mimo hlavnej sezóny.

YouTube video
Video: Ostrov Vir, Chorvátsko

Priemerné množstvo zrážok je asi 1 000 mm. Znamená to, že počas leta býva priemerne 5 až 6 daždivých dní, no tento počet sa počas hlavnej sezóny v regióne zníži na menej než polovicu.

Nepríjemne vetry sa považujú za  neoddeliteľnú súčasť podnebia ostrova Vir. Prúd Mistral sa vyskytuje na jar, čo je v letných mesiacoch osviežujúci avšak silný vietor, ktorý znižuje teplotu sezóny a vytvára ideálne podmienky na surfovanie a plachtenie.

V júli je najvyššia priemerná teplota 25 ° C a v januári najnižšia 6,5 ​​° C. Skvelé podnebie má významný vplyv na dĺžku života a zdravie obyvateľov ostrova.

Bohinjské Jazero, Bohinj - Slovinsko

Nenechajte si ujsť článok o slovinskej turistickej perle s názvom Nájdite krásu a cestujte k Bohinjskému jazeru.

Čo môžete očakávať na ostrove Vir

Pozdĺž pobrežia ostrova sú piesočnaté, miestami kamienkové pláže, ktoré zahaľujú borovice a obklopuje ich krištáľovo čistá voda mora. Vďaka tomu je ostrov ideálnym útočiskom pre rodinnú dovolenku. Pokiaľ sa rozhodnete pre výlet na Vir, nemôžete vynechať veľmi pozoruhodné miesto, kde sa nachádza malý ostrov Školjić pokrytý jedinečnou dlhou piesočnatou plážou a borovicami. Školjić sa nachádza neďaleko od mostu spájajúceho ostrov s pevninou.

YouTube video
Video: Chorvátsko – Ostrov Vir – Vlog #1 Cesta, Apartmány, More

Okrem plávania, plachtenia, surfovania, vodného lyžovania a iných ďalších vzrušujúcich vodných športov si turistickí nadšenci môžu vychutnať aj panoramatický výhľad na celý Vir, horu Velebit a ďalšie blízke ostrovy z vyhliadky Bandira. Túto oblasť by rozhodne mali navštíviť ľudia, ktorí majú radi horské túry.

Peloidné bahno je ďalšou zaujímavosťou na ostrove Vir. Používa sa na liečbu reumatických chorôb. Nachádza sa na niekoľkých plážach pozdĺž celého ostrova, najmä na plážach blízko zátoky Sapavac neďaleko benátskej pevnosti Kaštelina. Miesto, ktoré by mal navštíviť každí starší návštevník. Ak máte radi pikniky či stanovanie, ostrov Vir je tiež tým najlepším miestom pre vás vďaka Chorvátskemu Jadranu a blízkosti národných parkov. Neďaleko sa tiež nachádza starobylé kráľovské mesto Nin s najmenšou katedrálou na svete Svätý kríž a 3000 rokov staré mesto Zadar posiate mnohými historickými pamiatkami.

Pelješac - západ slnka

Nechajte sa očariť drsnou krásou chorvátskeho Pelješca

Polostrov Pelješac vyčnieva z dalmátskeho pobrežia asi 30 kilometrov severne od mesta Dubrovník, elegantne siaha do Jadranského mora a jeho najzápadnejší bod sa dotýka ostrova Korčula. Prečítajte si viac kliknutím na odkaz v nadpise.

Z rovnakej kategórie: