Čas čítania:5 Minúta, 11 Druhý

Bohinjské Jazero (Bohinj, Slovinsko) je neskutočným vyjadrením tajomnej krásy, ktorá sa skrýva pred nepozorným okom, a nie je okamžite viditeľná, treba sa za ňou vydať. Jazero leží v hornatom slovinskom hornom regióne Kraňsko v zátiší Julských Álp. Toto jazero sa môže chváliť neuveriteľnou nedotknutou krásou prírody, ktorá nemá problémy konkurovať ani klasickým alpským dedinkám na hraniciach krajiny južného Nemecka, Švajčiarska a Rakúska. Taktiež avšak je domovom pre množstvo čarokrásnych dedín, nádherných výhľadov a žblnkajúcich jazier.

Bohinjské Jazero, Bohinj - Slovinsko
Nádherné jazero Bohinj v Bohinji, Slovinsko

Kde je Bohinjské jazero?

Najväčšiu časť jazera možno nájsť v národnom parku Triglav, ktorý je jediný národný park krajiny. Toto jazero je často v zabudnutí oproti Blédskemu jazeru, jeho slávnejšiemu bratrancovi, vzdialenému asi iba 30 minút cesty ďalej.

Národný park Triglav, nachádzajúci sa v severozápadnej časti Slovinska, získal svoje meno podľa Triglavu, hlavného vrcholu, ktorý je zároveň aj najvyššou horou Julských Álp. Jazero, ktoré bolo pôvodne ľadovcové sa nachádza v južnej oblasti hory Triglav.

Bohinjské jazero, Bohinj
Bohinjské jazero je najväčšie prírodné a trvalé jazero v Slovinsku

Navzdory tomu, že najbližším veľkým mestom je Bled, pri Bohinjskom jazere je množstvo drobných dediniek, ktoré určite stoja za váš čas a návštevu. Každá jedna z týchto dediniek, ktorá je v blízkosti jazera, v jeho priľahlom okolí, vám daruje jedinečnú možnosť, ako spoznať Národný park Triglav a samotné krásne jazero.

Prečítajte si aj článok o centrum Thermana Laško s nadpisomPobyt v hoteli Thermana Laško pre jedinečné zážitky z rozmaznávania„.

Ako sa sem dostať

Cestovať k jazeru vôbec nie je ťažké, väčšina návštevníkov sa počas výletu do Bledu zvyčajne vydá i na jeden až dva dni do Národného parku Triglav. Ako sme už spomenuli, Bohinjské jazero je veľmi blízko od obľúbenejšieho Bledského jazera. Tí, ktorí cestujú z Ľubľany, hlavného mesta Slovinska, môžu predpokladať, že cesta k jazeru trvá približne 1 hodinu a 45 minút.

Ribčev Laz, Bohinj
Ribčev Laz – dedina vo východnej časti Bohinjského jazera v Bohinji

Najbližšia železničná stanica je v dedine Bohinjská Bistrica. Táto dedina je skutočne iba kúsok od Ribcev Laz, ďalšej drobnej dedinky ležiacej na východ od Bohinjského jazera. I keď ste tak blízko, bohužiaľ stále platí, že musíte používať taxík, aby ste sa dostali do mesta Ribcev Laz.

Máte i možnosť použiť autobus, ktorý vás môže prepraviť z Bledu až k jazeru, nezaleží ani tom, aké je ročné obdobie. Treba si dať pozor na to, že tieto autobusy jazdia počas zimy menej často, takže si radšej naplánujete cestu do tejto oblasti a prezrite i cestovný poriadok.

Nezáleží na tom či prichádzate z Európy alebo nie, náš osobný tip je aby ste pri návšteve tohto čarovného miesta určite požičali alebo použili vlastné auto. Budete mať možnosť sa zastaviť v hlavnom meste alebo v iných oblastiach, kde budete mať tú možnosť prenajať si auto.

Pre lepšie spoznanie Slovinska je iste múdre rozhodnutie požičať si auto, poskytne vám omnoho viac slobody pri spoznávaní všetkých prírodných zaujímavostí a malých dediniek, ktoré sú nájdete zvyčajne priamo pri ceste väčšiny turistických odporúčaných trás. V Európe sa dá veľmi ľahko a príjemne cestovať autobusmi alebo vlakmi, ale to čo vám poskytne jedine jazda autom je čas zastaviť sa kdekoľvek alebo kedykoľvek, keď budete chcieť, vďaka pestrým Slovinským príležitostiam má čo ponúknuť návštevníkom.

Ostrov Vir, Chorvátsko

Ostrov Vir fascinuje každého, od rodín s malými ostrovmi až po tých, ktorí videli celý svet. Pobrežie ostrova Vir je bezpochyby jedno z najatraktívnejších v Chorvátsku.

Krása Bohinjského jazera

Svoje meno si jazero získalo podľa údolia, v ktorom sa rozprestiera. Tento pocit skrytej lokality ponúka Bohinjskému jazeru malebný únik z príliš navštevovanejších a preplnených oblastí. Má taktiež prívlastok, najväčšie slovinské ľadovcové jazero, ktorého vody sú celkom dosť chladné po celý rok. Drobné riečky, ktoré tečú pozdĺž a majú sútok do jazera, sú dokonalým miestom pre rybolov, plavbu na kajaku a turistiku do prírody.

YouTube video
Video: Slovinsko – Bohinjské jezero, Bohinj

Na pobreží je veľa atrakcií, tak napríklad môžete si tu tiež prenajať kajaky s inštruktorom, plte a kanoe. Skvelou vecou je, že vďaka dĺžke 4 kilometre a šírke 1 kilometra, nebudete mať vôbec pocit preplneného miesta. Slovami nepopísateľná predstava je, len ticho sedieť a nasávať svieži horský vzduch, keď sa tu budete kúpať v pokojnom prostredí a čistom horskom prostredí.

Dedina Ribčev Laz leží  na juhovýchodnom cípe jazera, kde máte príležitosť si pozrieť kostol sv. Jána Krstiteľa, kostol zo 16. storočia s historickým kamenným mostom, ktorý preklenuje tečúcu Sáva Bohinjka. Pod Skalco je pivná oblasť iba chvíľku chôdze vzdialená odtiaľto, ponorená medzi pestrými stromami a zastrčená do skalnej steny, kde môžete deň zavŕšiť grilovaným mäsom a miestnym pivom.

Pri Bohinjskom jazere sa nachádza okolitá príroda nepoznačená človekom, maskujúca rovnako pokojné ticho nad neďalekým údolím. Existujú asi tak dva tucty panoramatických dedín rozprestierajúcich sa pozdĺž celého údolia, vrátane Stara Fužina, Srednja Vas v Bohinju a Bohinjska Bistrica. Každá jedna z týchto dediniek sa môže stať vašou základňou pri objavovaní a preskúmavaní  prírodného prostredia.

Ich krása, ktorá vyzerá priamo ako z bájnych rozprávok, a príležitosť byť v kontakte s prírodou, začať deň pomalšie a užiť si chvíľku, keď okolo nich prechádzate vám poskytnú jedine tieto malé dedinky. Každá dedinka má tiež nejaké tie penzióny, možnosti ubytovať sa alebo reštaurácie. Všetky chcu, aby sa cestovateľ cítil srdečne vítaný a dokonale si oddýchol nielen telom, ale i mysľou a dušou.

Políčka, ktoré tu nájdete sú spásané koňmi a dobytkom, zatiaľ čo kľukaté cestičky sa derú cez neskutočne malé mestečká, doplnené značkami, ktoré sú vážnou výzvou aj pre tých najskúsenejších cestovateľov. Návšteva tohto raja, aj keď je to len deň či dva, vám môže skutočne ponúknuť spomienky, ktoré si budete určite pripomínať celý život.

Aktivity, ktoré si treba skúsiť pri Bohinjskému jazeru

Bohinjské jazero je najlepším miestom kde máte možnosť si vyskúšať celoročné vodné aktivity, ako je plávanie, windsurfing, plavba člnom, kanoistika alebo plavba na kajaku, potápanie či rybolov, keď tu budete počas teplejších mesiacov, no a počas zimy korčuľovanie. Návštevníci sa tiež môžu skvelo povoziť na turistickej lodi alebo ešte lepšie, len si oddýchnuť pri prechádzke po brehu.

Svet nám ponúka stále veľa divov, ktoré ešte len môžete objaviť a Bohinjské jazero je jedným z nich.

Pyramídy v Gíze, Egypt

Teraz, keď ste čítali o jednom z najkrajších slovinských turistických cieľov, prečítajte si o egyptskej turistickej perle. A sú pyramídy v Gíze.

Z rovnakej kategórie: