Čas čítania:4 Minúta, 46 Druhý

Každý sníva o tom, že sa stane profesionálnym plavcom, ktorý bude na olympijských hrách vztyčovať vlajku svojej krajiny. Dobrou správou však je, že už nemusíte byť olympijským plavcom len preto, aby ste si mohli užívať výhody, ktoré ponúkajú bazény v strediskách, ako je Thermana Laško

Plávanie môžu využívať ľudia rôzneho veku z rôznych spoločenských vrstiev a prostredí s rôznou úrovňou skúseností. Plávanie patrí medzi tých veľmi málo športov, ktorým sa človek môže venovať aj od veľmi mladého veku až do 90 rokov alebo aj viac. 

Dobrou správou je, že pokiaľ ide o plávanie a jeho skryté výhody, nikdy nie je neskoro začať. Plávanie je ideálne nielen pre vaše fyzické zdravie, ale aj pre vaše duševné zdravie. Pozrite sa na niektoré z najlepších výhod plávania, ktoré vás prinútia čoskoro sa ponoriť do vody.

Jednou z najprístupnejších možností na plávanie sú bazény.

Pomáha vám žiť dlhšie

Vedeli ste, že štúdia zistila, že plavci majú nižšie riziko predčasného úmrtia a úmrtia na mŕtvicu a srdcové choroby?

Plávanie sa dokonca môže vyrovnať iným populárnym formám cvičenia. Dokonca sa zistilo, že plavci majú tendenciu žiť dlhšie v porovnaní s bežcami a chodcami. A pozor, nie je to len o niečo dlhšie. Z ďalšej štúdie sa zistilo, že väčšina plavcov mala počas celého skúmaného obdobia menšiu pravdepodobnosť úmrtia ako bežci alebo chodci.

Podporuje kardiovaskulárnu kondíciu

Trávenie času v bazénoch je tiež dostupný a účinný spôsob, ako posilniť funkciu pľúc a zdravie srdca a zlepšiť celkovú kondíciu. Znamená to, že vaše telo začne efektívnejšie využívať kyslík, čo môže zlepšiť vaše kognitívne funkcie a dodať vám viac energie. 

Keďže pri každom plávaní dochádza aj ku kontrole dýchania, je to skvelé aj pre ľudí s diagnózou CHOPN alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ako aj pre astmatikov.

Bez ohľadu na to, či sa jedná o verejné bazény, súkromné alebo hotely s bazénmi, plávanie v bazéne je skvelý spôsob, ako udržiavať sa fit, relaxovať a tráviť čas s rodinou a priateľmi.

Je to silový tréning na najvyššej úrovni

Plávanie nie je len skvelým tréningom pre váš kardiovaskulárny systém, pretože je aj úžasnou formou silového tréningu. Vďaka pohybom, ktoré vykonávate proti vode a jej prirodzenému odporu, sa posilňujú vaše kosti a udržiava sa lepšie zdravie vašich svalov. 

Vďaka tomu je plávanie ideálnym spôsobom, ako ľahko dosiahnuť úroveň fyzickej aktivity odporúčanú vládou, ktorá v súčasnosti zahŕňa ciele pre budovanie svalov a aeróbne cvičenie, pretože plávanie vám umožňuje vykonávať oboje súčasne. Cvičenie s odporom môže tiež zlepšiť vašu rovnováhu a pomôcť tak predchádzať zlomeninám a pádom, najmä u starších ľudí. 

Je to skvelé pre tehotné ženy

Cvičenie počas tehotenstva môže priniesť veľa výhod pre dieťa aj matku. Cvičenie vo vode a plávanie v bazénoch Thermana Laško sa odporúča aj tehotným ženám, pretože sa znižuje riziko úrazu a pádu. Je tu aj faktor vztlaku, ktorý príde vhod, keď sa blíži termín vášho pôrodu. 

Cvičenie vám nielen zlepší náladu, pretože najmä plávanie zmierňuje aj niektoré nepríjemné príznaky tehotenstva vrátane opuchnutých členkov, nevoľnosti a bolesti sedacieho svalu. Okrem toho, keďže dieťa pláva spolu s matkou, je šetrné k uvoľňujúcim sa väzom a kĺbom, čo je prirodzená reakcia ženského tela na tehotenské hormóny. 

Najdôležitejšie je, že aktívny pohyb počas tehotenstva podporuje aj rýchlejšiu regeneráciu po pôrode. Zistilo sa tiež, že podporuje zvýšenú intoleranciu glukózy, ktorá predchádza tehotenskej cukrovke. Zvýšená úroveň fyzickej aktivity pred začiatkom tehotenstva aj počas neho môže tiež znížiť riziko vzniku preeklampsie. 

Spaľuje kalórie

Zistilo sa tiež, že plávanie patrí medzi najúčinnejšie a najpríjemnejšie spôsoby spaľovania kalórií. Už 30 minút cvičenia vo vode sa vyrovná 45 minútam podobnej aktivity na súši. 

Ak plávate prsia len 20 minút, môžete spáliť už 200 až 300 kalórií, čo závisí od intenzity. To sa rovná behu a dokonca štvor- až päťnásobku chôdze. Keďže plávanie v bazénoch je pre telo oveľa šetrnejšie, je tiež pravdepodobnejšie, že budete v aktivite pokračovať dlhšie, čo má za následok celkovo väčší prínos.

Ponúka úľavu od bolesti kĺbov

Pravdepodobne sa ani neodvážite cvičiť, keď vás bolí celé telo, ale pravdou je, že cvičenie je jedným z najlepších spôsobov, ako zmierniť existujúce bolesti kĺbov a zabrániť ich nepohyblivosti a zhoršeniu v blízkej budúcnosti. 

Plávanie je ideálnou metódou na zmiernenie bolesti kĺbov z niekoľkých dôvodov. Na začiatok, keďže voda dokáže udržať váhu vášho tela, môžete si spevniť podporné svaly a zachovať štruktúru kĺbov bez toho, aby ste trpeli nepohodlím, ktoré sa často spája s inými druhmi cvičenia. 

Plávanie tiež ponúka široký rozsah pohybu, ktorý zvyšuje vašu schopnosť pohybovať kĺbmi v plnej miere v závislosti od konkrétneho záberu alebo kombinácie záberov, ktoré si zvolíte. Záber voľným štýlom alebo čelným kraulom vám umožňuje natiahnuť a otáčať ruky nad hlavou, čo pomáha posilňovať ramená. 

Pri plávaní v bazéne je dôležité dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia.

Na druhej strane prsia fungujú ako terapia pri bolestiach kolien spôsobených zranením. To, čo je pre vás najlepšie, však stále závisí od vašich konkrétnych okolností. Preto by ste sa mali vždy pred začatím nového cvičenia poradiť so svojím fyzioterapeutom, všeobecným lekárom alebo iným kvalifikovaným lekárom, aby ste sa uistili, že bude pre vás bezpečné. 

Zlepšuje duševné zdravie

V neposlednom rade môže pravidelné plávanie znížiť hladinu stresu, zlepšiť spánok a znížiť depresiu a úzkosť. Tí, ktorí pravidelne plávajú, zaznamenali aj výrazné zlepšenie sebadôvery a sebavedomia. 

Bazény v Thermane Laško sú tiež ideálnym miestom na spoznávanie nových ľudí a nadväzovanie vzťahov uprostred nádherného prostredia. Môžete tiež stráviť viac času so svojou rodinou a priateľmi, vďaka čomu je celý zážitok zábavnejší a nezabudnuteľnejší. 

YouTube video

Plávanie je bezpochyby jedným z najlepších spôsobov, ako zostať aktívny, s dlhým zoznamom zdravotných výhod, ktoré môžu prekonať výhody iných foriem cvičenia. A keď si pôjdete zaplávať do bazénov Thermana Laško, môžete sa tešiť na najlepšie chvíle svojho života!

Z rovnakej kategórie: